koreni-spices.cz

Bhut Jolokia Yellow | semena chilli 10ks, nejpálivější

Bhut Jolokia Yellow | semena chilli 10ks

Popis plodu: 5 – 8,5 cm dlouhé, 2,5 – 3 cm široké plody typického jolokiovitého pokřivení s výraznými rohovitými výrůstky. Plod při dozrávání okamžitě přechází ze zelené barvy ke žluté. U této odrůdy se poměrně obtížně určuje úplná zralost plodu. Při dosažení žluté barvy totiž nemusí být v určitém spektru světla viditelná úplná zralost a paprika nabádá k předčasnému sklízení. Bude vám nápomocen stav stonku a snadné odtržení plodu od rostliny. Zralost si můžete snadno potvrdit rozříznutím plodu, kde uvidíte na dužnině žlutou, nikoli nazelenalou barvu. Popis rostliny: Dorůstá 70 – 80 cm. Bhut Jolokia Yellow se významně neliší od své sestry Bhut Jolokia. Bílé, zelenobílé květy. Špičaté vejčité listy s výraznou žilnatostí.
Nároky na pěstování: U Bhut Jolokia Yellow jako stejně u většiny jolokií je nutné zohlednit dobu zrání. V našich klimatických podmínkách není snadné vždy zajistit až 120ti denní plné vegetační období. Stává se, že když rostlina jde do období zrání, vrcholí u nás podzim. Zvolte tedy vhodné období předpěstování a výsadby. Doporučujeme pomoci rostlinám pěstováním ve skleníku či fóliovníku, ale nemusíte se bát, možné to je a věnovaná péče vás zahřeje nejen u srdíčka.
Možná využití: Těšte se na výjimečnou chuť s extrémní pálivostí. Ovocná i lehce citrónová příchuť zlehčí zemitá tradiční jídla tam, kde je pálivost žádoucí. A navíc! Všichni milovníci pálivého jistě někdy zapřemýšleli o překvapivém zjištění, jak chilli umí doplnit chutě jídel, která by nikoho ani nenapadlo pojídat pálivá. Bhut Jolokia Yellow právě dává svým charakterem potencionál zjistit, že chilli umí být v jídle univerzálním kořením, asi jako dovede sůl zvýraznit chuť. Jedná se o velice inspirující papričku.
Jiné zajímavosti: Tato odrůda byla náhodně objevena při běžném pěstování Bhut Jolokie. Jedna z rostlin měla na místo červených plodů určité množství žlutých. Po probádání stavu profesor Paul Borland z USA potvrdil, že se jedná o přírodní mutaci odrůdy a popsal tak nový kmen, který je pro svoji jedinečnost nadále pěstován jako samostatná odrůda.
 
Výše zmíněné informace mají především orientační charakter. Berte na vědomí, že výsledky vašeho pěstování můžou dosáhnout jiných parametrů, jak v pozitivním tak negativním směru – budeme rádi, když se se svými zkušenostmi podělíte na našem internetovém fóru o pěstování chilli papriček: www.chilli-forum.cz – Galerie venkovního pěstování
.